Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Ştire] Fenomenul spectaculos surprins de un fotograf. Ce a aparut in miezul noptii p
#1
[Image: 61859702.jpg]

Un fenomen deosebit a putut fi vazut pe cerul Canadei vineri noapte. Un fotograf din Ontario a fotografiat momentul pe care l-a descris "special".

In imaginile surprinse, se vede cum pe cer au aparut mai multi stalpi de lumina. Fenomenul a devenit viral pe retele de socializare, dupa ce tot mai multi utilizatori au publicat imaginile pe internet.

"Cand m-am uitat pe geam, am inghetat. Am chemat-o pe sotia mea sa vada si ea, dar eu voiam sa investighez mai bine fenomenul si am iesit sa fac fotografii" a declarat acesta.

Imaginile au fost realizate in North Bay, in Ontario, de catre fotograful Jimmy Joe Elzinga, care, initial, a spus ca s-a speriat cand a vazut cum arata cerul, demn de un film science-fiction.

Fenomenul este unul normal, numit "stalpi de lumina". Desi arata ca o aurora, nu au nicio legatura cu Luminile Nordului, cauzate de impactul particulelor de vant solar in campul magneticterestru.

In schimb, stalpii de lumina apar atunci cand temperaturile scad foarte mult, iar crisatle hexagonale de gheata se formeaza in atmosfera, la un nivel mai jos in stratul de atmosfera decat de obicei.
[Image: 76561198310378937.png]


Bookmarks

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)