Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
COVID-19
#1
Avand in vedere actualul loc de munca am decis sa creez acest topic cu scop informativ si benefic pentru prevenirea raspandirii si combaterii acestui virus si unde va pot explica pe scurt cam ce avem de facut pentru a nu intra in posesia acestui virus.

Am vazut ca foarte multa lume confunda scopul declaratiei si motivele pentru care este folosita asa ca am decis sa deschid acest topic pentru a va informa cam ce aveti de facut.


In primul rand va rog sa acordati o foarte mare atentie contactului cu persoanele cu care interactionati.

Stiu ca multi mergeti la munca si desfasurati activitati colective asa ca va expuneti de obicei in fata virusului. 
Astfel am rugamintea sa:
1. Folositi MASCA si MANUSILE. (Accidental din pur reflex intindem mana sa dam noroc sau putem confunda un fumator care tuseste cu o persoana care este racita)
2. PASTRATI DISTANTA fata de alte persoane. Nu spune nimeni sa stam la 10m unul de celalalt dar in cazul in care cineva stranuta spontan asigurati-va ca nu ajung stropii pe dumneavoastra.
3. EVITATI aglomeratia din supermarketuri. Daca se poate raspandi undeva acest virus, o face foarte bine in cozile infernale din ultima perioada atat la supermarketuri cat si in zona altor institutii. (De ce? pentru ca dupa parerea mea, cei mai multi sunt purtatori astfel ca este posibil sa nu aiba nici macar simptome)
4. Distantati-va de membrii familiei. Va recomand sa va aranjati singuri hainele in cuier etc, spalati-va pe maini cu sapun sau dezinfectant si eventual schimbati-va hainele cu care a-ti mers la munca/afara inainte de a lua contact cu familia. Daca ii iubiti si ii respectati, protejati-va pe voi ca sa ii protejati pe ei.

Se discuta intensiv despre simptomele persoanelor infectate. 
Iata ce stiu eu:
ASIMPTOMATIC: pentru o perioada indelungata de la infectare, nu prezinti simptome. Asta te face PURTATOR...
SIMPTOME:
Cele mai FRECVENTE (asta inseamna ca nu sunt doar acestea) sunt:
FEBRA (temperatura normala oscileaza intre 36,1 °C si 37,2 °C iar de principiu, temperatura normala este cam de 37 °C)
TUSEA SEACA (se poate confunda cu cea a unui fumator dar ca sa fiti siguri ca nu este seaca si sa nu va ingrijorati aflati ca termenul de TUSE SEACA este dat de faptul ca nu apar asa-zisele flegme. Daca tusiti iar in gura acumulati acea "Flegma" puteti fi sigur ca nu este un simptom deci nu este un motiv de ingrijorare)
DIFICULTATE IN RESPIRATIE (daca sunteti o persoana grabita sau supusa unui efort datorita locului de munca sau a sacoselor (exemplu) pe care le carati, linistiti-va ca nu este un simptom... pur si simplu ai obosit....)

DACA PREZENTATI SIMPTOME:
NU PARASITI LOCUINTA SI LUATI LEGATURA URGENT CU MEDICUL DE FAMILIE.
Avand in vedere locul meu de munca va anunt ca DIRECTIA de SANATATE PUBLICA (DSP) recomanda tratamentul cu paracetamol.
Se recomanda folosirea acestuia de 3 ori pe zi timp de 5/7 zile (de obicei cica in intervalul ala dispar simptomele)

Se recomanda acest tratament deoarece acest COVID-19 este usor de confundat cu Raceala/ Gripa de sezon.

Lucrez in teren zilnic, astea sunt sfaturile pe care pot sa le ofer. Nu voi inchide acest topic. Daca aveti intrebari va pot raspunde in masura in care ma privesc pe mine intrebarile respective (nu sunt medic dar cunosc recomandarile acestora pana la un anumit punct)

Va stau la dispozitie cu raspunsuri referitoare si la declaratiile pe proprie raspunedere, va pot ajuta cu un site OFICIAL pecare le puteti intocmi si de care se tine cont (va pot ajuta cu sfaturi si in cazul in care organele de ordine NU TIN CONT de acest format electronic)
Mark Twain Wrote: Nu te certa niciodată cu oamenii proști. Te vor trage în jos la nivelul lor și te vor bate cu experiența.
Dr.House Wrote:Toata lumea minte!!
[Image: prj2kDR.png]
#2
Quote:9) Topicurile făcute în această secţiune vor fi închise de către un moderator după 7 zile de inactivitate.

Topic Lock


Bookmarks

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)